سایت گردشگری و تجاری شهرستان آستارا

برای نمایش تبلیغات خود در سایت گردشگری و تجاری آستارا، با شماره ی 09116042898 تماس بگیرید.

سایت گردشگری و تجاری آستارا

آستارا

**بر روی هر عکس کلیک کنید**

 

          

 

 
 
چشم‌اندازی از طبيعت حومهٔ آستارا

اماکن تاریخی و طبیعی

نام [ویرایش]

دربارهٔ نام‌گذاری شهر آستارا و ریشهٔ آن دیدگاه‌های گوناگونی وجود داد. از جمله در بین اهالی معروف است که نام شهر از واژهٔ «آسته‌رو»، «هُسته‌رُو» به معنی «آهسته‌رو» است. بر پایهٔ این دیدگاه نام این سرزمین در آغاز آهسته‌رو بوده زیرا کاروانان و مسافران زمانی‌که به این منطقهٔ مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته‌تر می‌شدند.[۵] آسته‌رو یا هَسته‌رو تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است. در زبا تالشی مردم هنوز هم به این شهر اوستورو می‌گویند. نظریهٔ دیگری که در این مورد وجود دارد اشاره دارد به اخذ نام شهر از ماهی خاویاریِ «آسترا» که در گذشته در این منطقه به وفور صید می‌شد. برخی نیز واژهٔ آستارا را برگرفته از ریشهٔ ایرانی استردن یا ستردن به معنای گرفتن (گرفتن باج يا حق العبور) دانسته‌اند.

ویژگی‌های خاص [ویرایش]

یک خانهٔ روستایی با سقف سفال در آستارا

 

دبیرستان حکیم نظامی

در این دبیرستان، اساتیدی مانند نیما یوشیج تدریس نموده‌اند که در سال ۱۳۸۷ خورشیدی، جشن صد سالگی آن برپا شد.[نیازمند منبع]

بالاترین نرخ باسوادی در ایران [ویرایش]

آستارا برای سالیان مدید و از سال‌های پیش از وقوع انقلاب اسلامی رکورددارِ میزان جمعیت باسواد در کشور است. مطابق آخرین آمار آستارا با داشتن بیش از ۹۸٫۸٪ باسواد نخستین شهر باسواد ایران است.[۶]

اقوام [ویرایش]

منابع [ویرایش]

  1. GeoHive: Global Statistics: Iran - Gilan
  2. وب‌گاه آستارا. دربارهٔ آستارا.
  3. افشار سیستانی، ایرج، نام دریای پارس و دریای مازندران و بندرها و جزیره‌های ایرانی، تهران: کشتیرانی والفجر ۸، ۱۳۷۶ خ.، ص۲۸۰.
  4. سالنامهٔ آماری استان گیلان ۱۳۸۵
  5. افشار سیستانی، ایرج، نام دریای پارس و دریای مازندران و بندرها و جزیره‌های ایرانی، تهران: کشتیرانی والفجر ۸، ۱۳۷۶ خ.، ص۲۷۹.
  6. تاریخ جامع آستارا و حکام نمین نوشتهٔ بهروز نعمت اللهی، ۱۳۸۰، ص